Геморой - це одне з найпоширеніших захворювань, яке проявляється болючим збільшенням вен ректального сплетення з подальшими кровотечами, запальним процесом і випаданням вузлів. З часом геморой збільшується, випинаючи кровоносні судини в задньому проході, навколо нього, і в нижній частині прямої кишки. Тканини, що підтримують судини, розтягуються. В результаті судини розширюються, стінки стоншуються і виникає кровотеча. Коли розтягування і тиск тривають, ослаблені судини виступають назовні. Виділяють два типи геморою, залежно від розташування: зовнішній і внутрішній.
Зовнішній геморой утворюється зовні заднього проходу і покритий чутливою шкірою. Зазвичай він безболісний, якщо не утворюється тромб (тромбоз).Тромбований зовнішній геморой - це згустки крові, які утворюються у зовнішніх гемороїдальних вузлах. Якщо згустки великі, вони можуть спричинити значний біль. Цей вид геморою може раптово з'явитися і швидко прогресувати протягом перших 48 годин. Біль, як правило, зменшується протягом наступних кількох днів. Ви можете помітити кровотечу в цей час.
Внутрішній геморой утворюється всередині заднього проходу. Безболісна кровотеча та випинання під час спорожнення кишечника є найпоширенішими симптомами. Однак внутрішній геморой може викликати сильний біль, якщо він повністю випадає. Це означає, що він вислизнув з анального отвору і не може самовільно вправитись всередину.
ПРИЧИНИ
Точна причина геморою невідома. В основі лежить великий тиск, який чиниться на ректальні вени людини завдяки нашій вертикальній позі. Інші фактори, що сприяють цьому, включають:
- старіння;
- хронічний закреп або діарея;
- вагітність;
- спадковість;
- напруження під час спорожнення кишечника;
- порушення функції кишечника через надмірне використання проносних або клізм;
- проведення тривалих періодів часу в туалеті (наприклад, читання)
СИМПТОМИ
Будь-що з наведеного може бути ознакою геморою:
- Кровотеча під час спорожнення кишечника;
- Випинання шкіри в області заднього проходу під час спорожнення кишечника;
- Свербіж в області анального отвору;
- Біль в області анального отвору;
- Чутливі випинання при пальпації.
ДІАГНОСТИКА ГЕМОРОЮ
Ваш лікар запитає про вашу історію хвороби та симптоми. Ймовірно, йому доведеться зробити одне або декілька з цих обстежень:
- Фізикальне (лікар огляне ваш задній прохід і пряму кишку, щоб перевірити наявність набряків, подразнень або інших проблем);
- Пальцьове обстеження (введення пальця у пряму кишку, щоб перевірити м'язовий тонус та відчути ущільнення чи інші проблеми);
Для діагностики внутрішнього геморою або виключення інших захворювань вам може знадобитися більш ретельне обстеження, що включає:
- Аноскопія (лікар використовує коротку трубку, яку називають аноскопом, щоб оглянути ваш анальний канал);
- Сигмоїдоскопія (лікар оглядає вашу нижню товсту кишку за допомогою гнучкої освітленої трубки, яка називається сигмоїдоскоп, також може використовуватися пробірка, щоб взяти трохи тканини для тестів);
- Колоноскопія (лікар оглядає всю товсту кишку за допомогою довгої гнучкої трубки, яка називається колоноскопом,також можуть брати зразки тканин або лікувати інші виявлені проблеми).
НЕХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ
Важливо, щоб симптоми перевіряв проктолог, перш ніж спробувати самостійне лікування. Він проведе ретельний огляд і порекомендує лікування. Помірну симптоматику можна часто зняти без хірургічного втручання. При нехірургічному лікуванні біль і набряки зазвичай зменшуються через 2-7 днів. Тверде випинання повинне відступити протягом 4-6 тижнів.
Лікування включає:
- Харчування з високим вмістом клітковини та прийом безрецептурних добавок з клітковини (25–35 грамів клітковини на день), щоб зробити стілець м'яким, сформованим та об'ємним.
- Уникайте надмірного напруження, щоб зменшити тиск на геморой і допомогти запобігти протрузії.
- Пити більше води, щоб запобігти твердому стільцю та допомогти у загоєнні.
- Приймання теплих ванн протягом 10-20 хвилин, кілька разів на день, щоб допомогти процесу загоєння.
ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ
Якщо біль від тромбованого геморою сильний, ваш лікар може вирішити видалити його невеликим розрізом. Ці процедури можна робити в кабінеті лікаря або в лікарні під місцевою анестезією.
1. Латексне лігування: ця процедура добре діє на внутрішній геморой, який виступає під час випорожнення кишечника. Над гемороєм накладають невелику гумову стрічку, відключаючи його кровопостачання. Геморойний вузол відпадає за кілька днів. Рана зазвичай заживає за 1-2 тижні. Може виникнути легкий дискомфорт і кровотеча. Іноді це потрібно повторити для повного виліковування геморою.