Що таке поліпи шлунково-кишкового тракту? Поліпи – це доброякісні пухлини, які виникають, коли розростається слизова оболонка шлунку чи кишківника. Спочатку такі утворення завжди доброякісні, але є ризик того, що вони трансформуються в злоякісні – ракові. Саме тому важливо дотримуватися рекомендацій лікаря і пройти видалення поліпів. Поліпи, як правило, виглядають як кульки або грушоподібні нарости, часто у них є основа або ніжка, за допомогою якої поліпи кріпляться до тканин кишківника. Виявляються вони методом колоноскопії.
Які симптоми можливі при виникненні поліпів ШКТ: - ознаки непрохідності кишечника; - виділення крові з ануса; - слабкість і підвищена втома; - домішки крові в калі; - порушення стільця; - непостійні хворобливі відчуття; - біль внизу живота; - діарея.
Найбільш небезпечним ускладненням зростання поліпів є переродження їх клітин в злоякісні та розвиток аденокарциноми. Ймовірність розвитку раку залежить від виду поліпа, його розмірів, часу виявлення.
Зв'язок поліпів з колоректальним раком Поліпи і колоректальний рак часто зустрічаються в сім'ях, що вказує на генетичні фактори. Особливо уважними потрібно бути людям, які мають близьких родичів з цими діагнозами (батьки, брати/сестри). Існують рідкісні генетичні захворювання, які викликають утворення множинних поліпів в кишківнику в ранньому дорослому віці. Вони об'єднуються під назвою «синдроми спадкового поліпозу». Ці захворювання значно підвищують ризик колоректального раку.
Коли виникають поліпи Для того, щоб виникнути, поліпу потрібне певне середовище – пухлина зазвичай з'являється в уражених якимось іншим захворюванням тканинах. Поліпи часто виявляються, коли пацієнт проходить обстеження через запальний процес в шлунково-кишковому тракті:
при колітах
геморої
дискінезії кишечника
ентеритах
частих запорах та інших патологіях.
Також їх виникнення може бути пов'язане з такими факторами:
спадковість
вік (ймовірність розвитку поліпів збільшується з віком; у людей молодше 40 років вони бувають вкрай рідко, проте в старшому віці поліпи виявляються досить часто, тому рекомендується регулярний ендоскопічний огляд після 50 років).
інфекції;
проблеми з виробленням гормонів, які можуть бути пов'язані з порушеннями роботи наднирників і яєчників;
ослаблений імунітет;
сильний стрес, який людина відчуває регулярно.
Якщо у вас виявлені поліпи, не панікуйте. Необхідно знати наступні факти:
Поліпи можна видалити повністю і безпечно.
Завдяки сучасним методиками ендоскопії можна вчасно попередити розвиток раку.
Поліпи зустрічаються у 30-50% дорослих людей.
Розвиток раку із маленького поліпа триває близько 10 років.
Переваги діагностики і лікування поліпів кишківника в клініці "Дельта Медик" :
колоноскопія проводиться під анестезією в стані глибокого «медикаментозного сну», не створюючи дискомфорту для пацієнта;
видалення поліпів з використанням сучасних ендоскопічних методик під час колоноскопії, яке не потребує окремої процедури;
ендоскопічне обладнання експертного класу фірми OLYMPUS;
фото- і відеофіксація обстеження та видача записів пацієнту;
одразу після процедури пацієнт може повернутись додому, адже він не потребує госпіталізації;
висококваліфіковані лікарі.
Як проходить діагностика та лікування поліпів кишківника в "Дельта Медик" 1) При виявленні поліпів одразу ж проводиться їхнє видалення (поліпектомія). Через колоноскоп вводяться інструменти для маніпуляцій – петлі або щипці. Безпечність поліпектомії підтверджується численними дослідженнями.
2) Щоб впевнитись у доброякісності поліпу його відправляють на гістологічне обстеження.
3) Після поліпектомії лікуючий лікар визначає графік наступних колоноскопій. Вони переслідують дві цілі: виявити і видалити поліпи, пропущені при попередньому дослідженні і своєчасно видалити нові поліпи.
4) Практикується проведення профілактичних бесід про необхідність проходження щорічних ендоскопічних досліджень після поліпектомії, щоб уникнути рецидиву у вигляді резидуальних поліпів.