Ректоскопія – ендоскопічний метод дослідження прямої, сигмовидної та товстої кишки який застосовується для діагностики захворювань у цьому відділі кишечника.
Дослідження проводиться за допомогою спеціального приладу – ректоскопа, який являє собою еластичну вигнуту трубку з оптичним приладом. Ректоскопія дозволяє проводити візуальне дослідження 30-35 сантиметрів від рівня анального отвору.
Для чого проводиться ректоскопія
Ректоскопія може проводитися в якості діагностичної і лікувальної процедури. Це безпечний і досить інформативний метод дослідження прямої кишки.
Показання до проведення дослідження
- кишкові кровотечі;
- больові відчуття в області заднього проходу;
- порушення стільця (діарея, запор);
- виділення слизового і / або гнійного вмісту з анального отвору.
Протипоказання
Проведення ректоскопії протипоказано при наступних випадках:
- запальні захворювання в області заднього проходу (геморой, парапроктит та інші хвороби);
- звуження просвіту (як правило, при пухлинних захворюваннях);
- травми заднього проходу;
- важкі загальні стани хворого.
Підготовка до проведення ректоскопії
Перед тим, як пройти дослідження, пацієнту необхідно пройти етап підготовки. За кілька годин до дослідження слід зробити очисну клізму. Також очищення кишечника можливо провести за допомогою спеціальних препаратів, що сприяють якнайшвидшій евакуації калових мас.
Безпосередньо перед проведенням дослідження лікар-проктолог проводить ректальне пальцеве дослідження прямої кишки, щоб виключити наявність запальних захворювань, при яких проведення ректоскопії заборонено.
Проведення ректоскопії
При проведенні ректоскопії пацієнт повинен перебувати в колінно-ліктьовому положенні, або знаходячись в положенні на боці, зігнути ноги в колінах.
За допомогою ректоскопії лікар має можливість ретельно оглянути всі ділянки прямої кишки, перевірити її на наявність виразок, пухлин, запальних процесів та інших патологічних станів. Крім того, при ректоскопії можливо відбирання матеріалу для проведення біопсії – взяття матеріалу для гістологічного дослідження.
Що може виявити лікар під час дослідження:
- хронічний геморой;
- запалення кишки;
- поліпи прямої та сигмовидної кишки;
- пухлину прямої кишки;
- дивертинули сигмовидної кишки;
- сторонні тіла;
- джерела кровотечі.
Під час ректоскопії лікар може:
- зупинити кровотечу;
- взяти біопсію;
- видалити поліп та стороні тіла.